Kategorie: Články, Lezecká stěna Nový most Kolín, Metodická školení

Pardubická stěna 8.11.2014

Dlouho jsem se rozmýšlel zda napsat článek o našem prvním výletu do Pardubic na stěnu se začínajícíma pavoučkama - jsou sice v začátcích a stále mají metodické chybky, ale zase to dohánějí nadšením a soutěživostí. A tak ho napíšu i když nemám ani jednu fotečku - v zápalu boje jsme si na to ani nevzpomněli. 

Plni metodického školení z Plzně kde od pátku do neděle byla nalejvárna jak opakování metodiky či různé postupy výkladu až po hry na stěně, jsme to zorganizovali

Ráno v sobotu 8.11.2014 10:55 na vlak do Pardubic , potom autobus na stěnu - děti byli super - občas nějaký pubertální projev a menší to opakovali ale nic co by nešlo podchytit - ono stačí 10 kliků nebo dřepů a když už se to dělá po několikáté tak přestávají mít chuť dělat blbinky.
Údiv ze stěny byl velký - spousta cest s lanem i když pro úplné začátečníky je tam jen půl tuctu a pak i boulder (malá stěna kde se leze bez lana a padá do žíněnek).
Rozcvička a rozdělení do skupin Profici a Ilumináti - názvy byly zvoleny kapitánkami (Aneta a Vendy) 
a už to jelo - boulder , potopa , schovávání víček na boulderu, uzlovačka (zde někteří starší velmi podcenili vázání osmičkového uzlu, menší zas cvakání expresky), no hand na boulderu , šátky ruce nohy různé variace , a už to jelo i s lanem - prostě jsme zajali dá se říct celou stěnu - ono v době naší návštěvy cca 12:00-16:00 bylo na stěně cca max tucet lezců takže jsme se v pohodě vešli 3 dospělí a 10 blech.

Super byly i svačinky z domova - nemáme rádi když se děti předhánějí v utrácení za sladkosti a tak řízek z domova byl ideální - děkujeme maminkám.

Ze tří dospělých jsem si zalezl jen já a jen jednou - na konci mi byla vybrána cesta v převislém profilu - cca 5/5+ UIAA kde se to táhlo i po stropě - no tak jsem jim to ukázal po "madlech" 
Ono tak 8-10m stropem bylo pro děcka hodně motivující - ihned přišli otázky typu : jak dlouho mi trvalo než jsem tohle zvládnul vylézt a jak dlouho lezu a zda si to taky můžou vyzkoušet - v časovém pressu před odchodem si to pár nadšenců vyzkoušela - nalezli pár m nad zem a zjistili že ono to lezení není jenom se tam držet a chaoticky brát co mi pod ruku příjde - ono to je o promyšlení cesty celkově - kdy určitá posloupnost který chyt vemu levou a který chyt pravou rukou na kterém si ruce vyměním a kam si stoupnu, zapatuju, zašpičkuju, z kterého chytu cvaknu - který úsek bude těžký a tak ho budu muset doslova přeběhnout kde šetřit a odpočívat a rozhlédnout se co dál atd...  - tedy aspoň tak to beru já a věřím že část těchto myšlenek přeskočilo i na ně.

a pro motivaci dětí přikládám jedno video, ačkoliv nesouvisí se stěnou v Pardubicích a naším výletem, zachycuje vyrůstající "profi" lezce v podobném věku Vašich dětí - škoda jen že nemáme indoor stěnu v Kolíně - přes zimu by byl krutý trening !!!
Příště dáme buď boulder v Polepech nebo znovu stěnu v Pardubicích ve stejném čase.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.