Kategorie: Články

Kolínští horolezci na Salomon Trophy 2002

napsal Karel Karlos Skřivánek

Skupina kolínských horolezců z oddílu "Potkali se u Kolína" ve složení Martin Chobot, Jan Kotyk, Karel Skřivánek a Zbyněk Zajíček se zúčastnila extrémního vytrvalostního závodu Salomon Trophy, který proběhl na přelomu dubna a května v okolí polského jezera Zalew. Jednalo se o závod zaměřený na extrémní vytrvalost, orientaci, všestrannou dovednost a improvizaci. Trasa byla dlouhá 315 km a byla rozdělená do několika částí. V průběhu měly být zařazeny různé dovednostní zkoušky. Závodilo se nonstop, maximálně však 82 hodin. Všechny kontroly měly časový limit, v němž se musely absolvovat. Při pozdním příchodu bylo již stanoviště uzavřeno a tým skončil účast. Proti původnímu předpokladům byl plán trati pozměněn: 10 km orientačního běhu, 90 km na horském kole, 25 km pádlování na kajaku po klidné hladině, 65 km orientačního pochodu, 70 km na horském kole, 60 km orientačního pochodu a nakonec 20 km na raftu. Hromadný start a běh do kopce roztrhl 46 týmů do mnoha menších skupinek. Tady si kolínský tým pod příznačným názvem "Výkřiky z bahna" vedl ještě dobře a ke kolům doběhl na desátém místě. Tady však jeho členům přestalo štěstí pomalu přát a začaly prudce klesat jejich ambice na slušný výsledek. Mohly za to časté defekty na kolech během prvních hodin - několikeré píchnutí, proražení pláště, přetržení řetězu, vytržení zámku nášlapného pedálu z boty atd. Pro kolínské závodníky bylo velice deprimující, když po předjetí několika skupin, získání náskoku a následujícím defektu sledovali, jak je ostatní v poklidném tempu zase předjíždějí a vzdalují se jim. Trať byla postavena ve velice obtížném terénu, většina vedla po hřebeni ve výšce okolo 1.200 metrů, ve vrcholových partiích ještě po sněhu. Přes všechny nepříjemnosti Kolíňáci nastoupili na lodě z 29. místa, postupně se probojovali až na 24. příčku. Poté následoval náročný orientační pochod, na kterém ztroskotaly plány většiny účastníků. Na třetí kontrole si osud s naším týmem zahrál naposledy a pro bolavé koleno a postupně se krátící časové limity odstoupil ze závodu celkem na 21. místě. Chůzi se podařilo dokončit pouze sedmi týmům. Přestože byl závod zkrácen o 30 km na závěrečné chůzi, zrušeny rafty a časové limity, podařilo se jej dokončit pouze čtyřem týmům. Závod vyhráli závodníci z Polského Krakowa v celkovém čase 65 hodin a 38 minut s bezmála čtyřhodinovým náskokem před druhým. Mezi vítěze se nedostal žádný z českých ani slovenských týmů, závod prokázal velkou připravenost našich severních sousedů. Za podporu děkujeme firmám: BRET KAJAK, HIKO, Condor, TNP České Budějovice, Sport servisu pana Vyskočila, Mega Biku, Sport Turistika J. Štěpána, Sport Žitnik Lomnice nad Popelkou, Výškové práce Ledvina a prodejně Světelné zdroje. Karlos