Kategorie: Články

KOUZLO POLSKÝCH TATER

Na sklonku prázdnin naše parta Ještěrek opět vyrazila do Tater, tentokrát k našim polským sousedům, neboť nás zlákala mnoha zdroji opěvovaná i obávaná štreka Orla Perc', která byla naším hlavním cílem.

Jako obvykle jsme využily k transportu lehátkové kupé do Popradu a odtud ranním busem do Lysé Pol'any, ze které jsme musely vynést své "batůžky" notně obtěžkané vší potřebnou výbavou na schronisko Murowaniec. Cesta byla malebná. Vedla přes pastviny kolem salaše, kde jsme se mohly osvěžit ovčím mlékem, přes první skalnaté vršky a potůčky. Na Murowanieci byl nával nejen polských turistů a my jsme s údivem zjišťovaly jak si u polských sousedů nedokážeme přečíst ani jídelní lístek J - připravilo nám to spoustu zajímavých okamžiků, připadaly jsme si spíše jak u tatarů.

1

Brzy ráno, ale opravdu brzy, protože skoro celá ohromná chata ještě spala, jsme s odlehčenými batohy vyšly vstříc dobrodružství jménem Orlí stezka. Nejodvážněji vedená horská túra v celých Tatrách má blízko k zajištěným cestám známých z Alp a patří k nejobtížnějším turistickým podnikům. Dělí se na 5 úseků, po každém z nich je možné ze stezky sejít a jen málokdo ji přejde na jeden zátah ať už kvůli fyzičce, morálu či počasí. My jsme se rozhodly, že to dáme! Pravda je, že se nám spoustu turistů podivovalo, kam jsme se to vydaly. Samotná stezka čítá 7 hodin čistého času, ovšem přístup k nástupu a sestup zabere kolem dalších 5 hodin. Celá trasa: Murowaniec 1500 m.n.m. - Orla Perc' : sedlo Zawrat 2158 m.n.m. - Mały Kozi Wierch 2228 m.n.m. - Kozi Wierch 2291 m.n.m. - Przełączka nad Buczynową Dolinką - Zadni Granat 2240 m.n.m. - Skrajny Granat 2225 m.n.m. - Wiełka Buczynowa Turnia 2184 m.n.m. - Mała Buczynowa Turnia 2172 m.n.m. - Krzyźne 2112 m.n.m. - Murowaniec

2

1. úsek: Zawrat → Kozia Przełęcz. První úsek cesty Orla Perć je až na první část ze Zawratu na Mały Kozi Wierch velmi těžký. A až sestupem z vrcholu do sedla Zmarzła Przełączka Wyżnia začíná pravá Orla Perć. Pokud již tady zjistíte, že tohle není vaše parketa, je vhodné se otočit již na Malém Kozím Vrchu a vůbec nesestupovat do Kozího sedla, protože i další sestup ze sedla je velice náročný, a to do obou dolin. Odtud už vede cesta s velkou expozicí do strmého žlabu. Samé ostré hřebeny, hladké plotny, sem tam žebřík či lávka, kramle a řetězy, které však v některých místech, kde by je člověk očekával, chyběly. V úzkém Kozím sedle je krátká možnost se pevně postavit.

4

2. úsek: Kozia Przełęcz → Kozi Wierch. Po řetězech se dostáváme do severní stěny strmých věží Kozie Czuby 2263m.n.m. Pod značenou trasou stále vidíme velkou hloubku Kozí dolinky. Sestupujeme do sedla Kozia Przełęcz Wyżnia, to je asi nejtěžším úsekem, horší už to nebude, ale exponované úseky podobné žebříku do sedla se tu několikrát opakují. Odtud na vrchol nejvyššího bodu trasy Kozi Wierch, který je nejvyšším vnitrozemským bodem Polska.

8

3. úsek: Kozi Wierch → Przełączka nad Buczynową Dolinką. Na místní poměry, pokud s člověkem nebezpečně nezacloumal poryv větru, celkem pohodový úsek trasy po nízko položených jižních a jihovýchodních svazích rozložitého vrcholového hřebenu na Buczynowou Strażnicu. Odsud prudký a kluzký sestup do sedla Przełączka nad Buczynową Dolinką, kde se zase mění charakter cesty.

14

4. úsek: Przełączka nad Buczynową Dolinką → Skrajny Granat. Ve stěnách Czarne Ściany se traverzuje pod okrajem hřebene, cesta je dobře jištěná a obtížnost nižší, ale postupně se dostavuje únava, čeká nás však dokončit tuto etapu sestupem ze Zadního Granátu a následný výstup na Pośredni Granat 2234 m.n.m., který patří opět mezi ty nejobtížnější na celé trase díky velké expozici. Končíme na vrcholku Skrajny Granat 2225 m.n.m. Zdoláváme i překážku tzv. szczeliny, což je asi 80 cm široký překrok s převýšením přes ostrý žlab.

16

5. úsek: Skrajny Granat → Krzyżne. Poslední úsek Orlí stezky na Krzyżne nemá únikové cesty, připomíná prostředím Západní Tatry, ale jeho obtížnost se určitě vyrovná předešlým úsekům. Ve druhé části cesty číhá rizikový nejištěný úsek v drolivé suti. Jdeme přes Wiełkou i Małou Buczynowou Turniu těžkými plotnami padajících do Doliny Pańszczycy do sedla Krzyżne 2112 m.n.m., kde Orla Perc´ končí. Otevíráme své placatice a zapíjíme náš výkon hltem šňapsu a jsme na sebe hrdé s konstatováním, že Poláci jsou šílení, když vymysleli takový přechod štítů. Cesta na boudu je však ještě dlouhá 2.5h L. Poté se zaslouženě občerstvujeme rezavým mokem a sklízíme obdiv a gratulace místních.

18

Je další den a my opouštíme s plnou polní schronisko Murowaniec. Chceme přejít do vedlejšího údolí přes Liliowe sedlo a vrchol Swinica do sedla Zawrat, ze kterého jsme nastupovaly na Orla Perc´. Trochu nás děsí vítr, který s příbývající výškou značně sílí a honí nás z jednoho strmého okraje stezky na druhý. Máme co dělat, abychom se na ní s těžkými batohy udržely, dokonce přestáváme mluvit, což se nám stává zřídka. Jsme po zkušenostech z předešlého dne velmi obezřetné a velmi se nám ulevuje, když začneme sestupovat do snad nejkrásnějšího údolí Tater vůbec - Doliny Pieciu Stawow Polskich. Pěti po sobě následujících ples - scenérie jako z filmu. Odsud musíme ještě jednou nastoupat přes Swistowou Czubu, odkud bohužel sledujeme zásah vrtulníku horské služby v místech, kde jsme se den před tím nacházely, na schronisko k Morskiemu Oku. Uvědomujeme si jaké jsme měly štěstí i proto, že počasí se opravdu zhoršilo a následující den jsme musely přehodnotit.

22

Po noclehu na Morskiem Oku, kdy jsme se probudily do deště a mlhy, jsme upustily od časově náročnějšího přechodu přes Rysy a vydaly se na „procházku" kolem Morskieho Oka a Czarnyeho stawu pod Rysami. Povalující se mlha koupala vršky hor a sem tam probleskující paprsek slunce vytvářel téměř intimní atmosféru toho rána. Poté jsme nabaženy přírodními výjevy popadly batohy a namířily si to domů. Kolem Mickiewiczeho vodopádů do Lysé Pol´any a busem do Popradu, kde jsme chutně povečeřely v restauraci s příznačným názvem OROL a pak na kutě do kupé.

24

Byly jsme v Tatrách potřetí, všechny výpravy měly své kouzlo, ale polské byly bezkonkurenčně nejhezčí. Můžeme je Polákům závidět. Vřele doporučuji.

 

Pohled dolů do údolí. img img img img img img img img img img img img

S pozdravem Ještěrka Jitka

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Jméno
Kontrola captcha
Text
b i url img code   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 205
, pzrgztjs odpovědět

[url=https://synthroidam.online/]average cost of synthroid[/url]

, - odpovědět

:::::::::::::::: ONLY THE BEST ::::::::::::::::

Content from TOR websites Magic Kingdom, TLZ,
Childs Play, Baby Heart, Giftbox, Hoarders Hell,
OPVA, Pedo Playground, GirlsHUB, Lolita City
More 3000 videos and 20000 photos girls and boys

h**p://tw.uy/e7zji
h**p://citly.me/ja1lS
h**p://gurl.pro/u-x52l

Complete series LS, BD, YWM, Liluplanet
Sibirian Mouse, St. Peterburg, Moscow
Kids Box, Fattman, Falkovideo, Bibigon
Paradise Birds, GoldbergVideo, BabyJ

h**p://thr.fi/ebEOOGfD
h**p://u2b.eu/z9
h**p://tt.vg/URoSx

Cat Goddess, Deadpixel, PZ-magazine
Tropical Cuties, Home Made Model (HMM)
Fantasia Models, Valya and Irisa, Syrup
Buratino, Red Lagoon Studio, Studio13
-----------------
-----------------

, vvmlkwcw odpovědět

[url=https://synthroidsl.online/]synthroid 20 mcg[/url]

, pgqetfdc odpovědět

[url=https://medicinesaf.online/]cross border pharmacy canada[/url]

, - odpovědět

:::::::::::::::: ONLY THE BEST ::::::::::::::::

Content from TOR websites Magic Kingdom, TLZ,
Childs Play, Baby Heart, Giftbox, Hoarders Hell,
OPVA, Pedo Playground, GirlsHUB, Lolita City
More 3000 videos and 20000 photos girls and boys

h**p://tw.uy/e7zji
h**p://citly.me/ja1lS
h**p://gurl.pro/x-8i9u

Complete series LS, BD, YWM, Liluplanet
Sibirian Mouse, St. Peterburg, Moscow
Kids Box, Fattman, Falkovideo, Bibigon
Paradise Birds, GoldbergVideo, BabyJ

h**p://gg.gg/14ig4p
h**p://u2b.eu/z9
h**p://tt.vg/URoSx

Cat Goddess, Deadpixel, PZ-magazine
Tropical Cuties, Home Made Model (HMM)
Fantasia Models, Valya and Irisa, Syrup
Buratino, Red Lagoon Studio, Studio13
-----------------
-----------------

, cddpxgdr odpovědět

[url=https://asynthroid.com/]buy synthroid canada no prescription[/url]

, bbydvsek odpovědět

[url=http://synthroidsl.online/]no prescription synthroid[/url]

, ktxbxwju odpovědět

[url=https://bestmedsx.online/]mexican pharmacy weight loss[/url]

, NO PAY (FREE) СР odpovědět

####### OPVA ########
ULTIMATE РТНС COLLECTION
NO PAY, PREMIUM or PAYLINK
DOWNLOAD ALL СР FOR FREE

Description:-> tiny.cc/zd48vz

Webcams РТНС since 1999 FULL
STICKAM, Skype, video_mail_ru
Omegle, Vichatter, Interia_pl
BlogTV, Online_ru, murclub_ru

Complete series LS, BD, YWM
Sibirian Mouse, St. Peterburg
Moscow, Liluplanet, Kids Box
Fattman, Falkovideo, Bibigon
Paradise Birds, GoldbergVideo
Fantasia Models, Cat Goddess
Valya and Irisa, Tropical Cuties
Deadpixel, PZ-magazine, BabyJ
Home Made Model (HMM)

Gay рthс collection: Luto
Blue Orchid, PJK, KDV, RBV

Nudism: Naturism in Russia
Helios Natura, Holy Nature
Naturist Freedom, Eurovid

ALL studio collection: from
Acrobatic Nymрhеts to Your
Lоlitаs (more 100 studios)

Collection european, asian,
latin and ebony girls (all
the Internet video) > 4Tb

Rurikon Lоli library 171.4Gb
manga, game, anime, 3D

This and much more here:
or --> tw.uy/tlvic
or --> citly.me/Qdw8X
or --> u2b.eu/ua
or --> tt.vg/fiJTt
or --> thr.fi/NYwpwdx6
or --> me2.kr/KBMgQ
or --> gg.gg/18ek6k
or --> gurl.pro/w-0i6v
or --> u2b.eu/zn
-----------------
-----------------

, kkqywlts odpovědět

[url=http://asynthroid.com/]buy brand name synthroid online[/url]

, nfvikrkx odpovědět

[url=https://isynthroid.com/]buy synthroid online without prescription[/url]

, ONLY THE BEST odpovědět

:::::::::::::::: ONLY THE BEST ::::::::::::::::

Content from TOR websites Magic Kingdom, TLZ,
Childs Play, Baby Heart, Giftbox, Hoarders Hell,
OPVA, Pedo Playground, GirlsHUB, Lolita City
More 3000 videos and 20000 photos girls and boys


h**p://tw.uy/e7zji
h**p://citly.me/ja1lS
h**p://gurl.pro/x-8i9u


Complete series LS, BD, YWM, Liluplanet
Sibirian Mouse, St. Peterburg, Moscow
Kids Box, Fattman, Falkovideo, Bibigon
Paradise Birds, GoldbergVideo, BabyJ


h**p://gg.gg/14ig4p
h**p://u2b.eu/z9
h**p://tt.vg/URoSx


Cat Goddess, Deadpixel, PZ-magazine
Tropical Cuties, Home Made Model (HMM)
Fantasia Models, Valya and Irisa, Syrup
Buratino, Red Lagoon Studio, Studio13
-----------------
-----------------
000A000292

, Best lolita2 odpovědět

######## FREE #########
ULTIMATE РТНС COLLECTION
NO PAY, PREMIUM or PAYLINK
DOWNLOAD ALL СР FOR FREE
Description:-> tiny.cc/zd48vz
-----------------------------
or --> tw.uy/tlvic
or --> citly.me/Qdw8X
or --> u2b.eu/ua
or --> tt.vg/fiJTt
or --> thr.fi/NYwpwdx6
or --> me2.kr/KBMgQ
or --> gg.gg/18ek6k
or --> gurl.pro/w-0i6v
or --> u2b.eu/zn
-----------------------------
000A000744

, ibitpdea odpovědět

[url=https://tadalafilu.online/]tadalafil 20mg uk[/url]

, hjeuosdr odpovědět

[url=https://ozempictabs.online/]semaglutide rybelsus[/url]

, rtxtrbub odpovědět

[url=https://semaglutide.monster/]where to buy ozempic[/url]

, Прайс лист на утеплени odpovědět

Наша группа искусных специалистов приготовлена предоставить вам современные подходы, которые не только подарят устойчивую безопасность от мороза, но и дарят вашему жилищу трендовый вид.
Мы занимаемся с новыми средствами, гарантируя долгий срок службы использования и прекрасные выходы. Теплоизоляция наружных поверхностей – это не только сбережение на прогреве, но и ухаживание о экологии. Спасательные технологические решения, какие мы применяем, способствуют не только личному, но и поддержанию экосистемы.
Самое центральное: [url=https://ppu-prof.ru/]Утепление фасада расценка[/url] у нас открывается всего от 1250 рублей за м2! Это доступное решение, которое превратит ваш резиденцию в настоящий приятный уголок с минимальными издержками.
Наши пособия – это не только изолирование, это образование помещения, в где каждый деталь символизирует ваш индивидуальный манеру. Мы рассмотрим все ваши запросы, чтобы осуществить ваш дом еще еще более уютным и привлекательным.
Подробнее на [url=https://ppu-prof.ru/]https://www.ppu-prof.ru/[/url]
Не откладывайте труды о своем доме на потом! Обращайтесь к мастерам, и мы сделаем ваш жилище не только комфортнее, но и стильнее. Заинтересовались? Подробнее о наших трудах вы можете узнать на сайте компании. Добро пожаловать в сферу спокойствия и высоких стандартов.

, rvpmpwuo odpovědět

[url=http://rybelsus.directory/]wegovy buy online[/url]

, Стоимость утепления до odpovědět

Наша группа квалифицированных специалистов подготовлена предоставить вам прогрессивные приемы, которые не только подарят надежную покров от заморозков, но и подарят вашему коттеджу современный вид.
Мы трудимся с новыми материалами, гарантируя долгий срок эксплуатации и замечательные эффекты. Теплоизоляция фасада – это не только экономия ресурсов на огреве, но и заботливость о окружающей природе. Энергосберегающие методы, каковые мы применяем, способствуют не только вашему, но и поддержанию природных ресурсов.
Самое первоочередное: [url=https://ppu-prof.ru/]Стоимость утепления дома снаружи цена за 1м2[/url] у нас составляет всего от 1250 рублей за кв. м.! Это доступное решение, которое метаморфозирует ваш резиденцию в реальный теплый локал с минимальными затратами.
Наши работы – это не только теплоизоляция, это составление территории, в где каждый компонент символизирует ваш индивидуальный образ. Мы примем во внимание все ваши потребности, чтобы преобразить ваш дом еще еще более удобным и привлекательным.
Подробнее на [url=https://ppu-prof.ru/]www.stroystandart-kirov.ru[/url]
Не откладывайте заботу о своем доме на потом! Обращайтесь к спецам, и мы сделаем ваш жилище не только теплее, но и более элегантным. Заинтересовались? Подробнее о наших проектах вы можете узнать на интернет-портале. Добро пожаловать в обитель благополучия и качественного исполнения.

, Утепление фасада здани odpovědět

Наша бригада искусных исполнителей завершена предъявить вам новаторские технологии, которые не только снабдят надежную оборону от холодных воздействий, но и дарят вашему зданию модный вид.
Мы занимаемся с самыми современными средствами, обеспечивая долгосрочный время использования и выдающиеся результаты. Теплоизоляция облицовки – это не только экономия на обогреве, но и внимание о экологии. Энергоспасающие технологии, которые мы внедряем, способствуют не только дому, но и сохранению природных ресурсов.
Самое первоочередное: [url=https://ppu-prof.ru/]Утепление фасада частного дома снаружи цена[/url] у нас открывается всего от 1250 рублей за метр квадратный! Это доступное решение, которое превратит ваш резиденцию в подлинный тепловой местечко с минимальными затратами.
Наши проекты – это не только утепление, это созидание пространства, в где каждый элемент символизирует ваш личный манеру. Мы возьмем во внимание все все твои потребности, чтобы осуществить ваш дом еще еще больше дружелюбным и привлекательным.
Подробнее на [url=https://ppu-prof.ru/]www.stroystandart-kirov.ru[/url]
Не откладывайте труды о своем квартире на потом! Обращайтесь к мастерам, и мы сделаем ваш корпус не только тепличным, но и изысканнее. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на интернет-портале. Добро пожаловать в мир благополучия и уровня.


Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 205