Kategorie: Články

Lezení na Pašince v ohrožení!

Pokusme se ho zachránit společně

Skála u Kohoutova mlýna tzv. Pašinka bude do 14 dnů prodána státem do soukromých rukou, právě probíhá výběrové řízení na budoucího majitele. Co můžeme udělat pro její záchranu před zavřením se dozvíte v následujícím textu...

Historie prodeje skály

Koncem roku 2011 prosvištěla lezeckými kruhy Kolínskými zpráva, že Pašinka byla státem nabídnuta k odkoupení vlastníku okolních pozemků p. Hannichovi (přezdíván Mlynář z Kohoutova mlýna) a bude v brzké době odprodána. Jelikož se Mlynář nechal slyšet, že po odkoupení skály zde bude tolerovat lezení, ale jen členů oddílu Potkali se u Kolína, což bylo pro HOPSUK samozřejmě zcela nepřijatelné, neváhali jsme a okamžitě jsme začali podnikat kroky k záchraně skály pro všechny lezce bez rozdílu. Stále se obáváme, že by vše mohlo dopadnout velmi černě pro všechny, kteří by se chtěli ke skále jen přiblížit, věrte že za ta léta co na Pašince působíme víme velmi dobře o čem mluvíme. Založili jsme tedy co nejdříve občanské sdružení Horolezci Kolínska (OSHK), které sdružuje horolezce bez rozdílu barvy pleti, vyznání a přístupu k používání Mg. Usilovali jsme prvně o bezplatný převod pozemku do vlastnictví blízké obce Červené Pečky nakonec i OSHK. Avšak na tuto cestu stát nepřistoupil a poslal skálu díky naší intervenci alespoň do veřejné "dražby". Sdružení Horolezci Kolínska má v současné době tedy jedinný cíl a to je odkoupit skálu U Kohoutova mlýna do svého vlastnictví a nadále na ní zajišťovat volné (bezplatné) lezení pro všechny lezce bez rozdílu.

pasa

stručně:
velikost pozemku: cca 2500 m2 (les, skala, lom)
minimální cena je 27 000,-Kč
VŘ končí 5.6.2012
Otevírání obálek je 11.6.2012 v Praze

Proti sdružení však stojí se svou obálkou v "aukci" Mlynář, který chystá plot a závoru. Vyvolávací cena je 27.000 CZK. Stav účtu sdružení je cca 20.000 CZK. Nabídka musí padnout do 5.6., obálky budou otevřeny 11.6. v Praze. Je to na nás lezcích!

Darujte prosím alespoň jedno pivo (Euro, 30 KaČek) na záchranu skály pro další generace lezců nejpozději do 4.6.2012. Pokud každý lezec přispěje jen jedno Euro skála je zcela jistě zachráněna.

Číslo účtu OS Horolezci Kolínska (Fio Banka):

2400260919 / 2010


Darovací smlouvy ke stažení: .pdf .odt .doc

Samozřejmě pokud přesto neuspějeme, budou částky vráceny darujícím, jestliže si to budou přát - vše bude řádně ošetřeno v darovací smlouvě, kterou je možné stáhnout výše.

Vyplnění smlouvy není podmínkou daru, dar se za dodržení níže uvedeneých podmínek nedaní.

Tímto se na Vás všechny úpěnlivě obracíme s prosbou sehnat, co nejvíce prostředků a poslat na účet OS, který je již aktivní.

marketa
Markéta ležérně končí časovku. Celkově třetí borka! 9. Horolezecké klání na Pašince 2011.

Ať už sáhnete do svých soukromých kapes, nebo oslovíte příbuzné, známé, zaměstnavatele či firmy, prostě všechny, kteří by rádi pomohli v řádech stovek nebo tisíců, ať už ty peníze dokážeme sehnat a třeba i příšerně přeplatit původní hodnotu - za to nám Pašinka stojí, ne? Nemáme v Kolíně ani umělou stěnu a rozhodně by byla dražší. Když dá každý z nás částku pro něj přijatelnou, je to úspěch - to že o něco stojíme a to že držíme po kupě se cení.

Pro ty, kteří by se obávali danění daru, přikládáme tuto krátkou informaci:
Darování a daně: Obdarovaný musí uhradit darovací daň, která činí zákonem stanovené procento z hodnoty věci. To je rozdílné podle výše této hodnoty a pohybuje se od 7 % (dar do hodnoty 1 000 000 Kč) až do 40 %. Od daně jsou ale osvobozeny dary mezi příbuznými, dary věcí osobní potřeby nebo peněz do hodnoty 20 000 Kč, stejně jako dalšího majetku, pokud jde jen o příležitostný dar do hodnoty 3 000 Kč. Také jsou osvobozeny dary v oblasti kultury, školství, vědy a výzkumu, zdravotnictví, sportu, náboženství, sociální péče, ekologie a ochrany zvířat.

pasa_pivo_klani
Z příprav 9. ročníku Horolezeckého klání na Pašince 2011

Více o sdružení i prodeji Pašinky naleznete na webu hopsuk.cz

Foto z Pašinka klání 2008 od LukyNa
Pašinka na Skalních oblastech

Děkujeme všem, co pomohou ve společném úsilí. HOPSUK a OSHK

Historie horolezectví na Pašince

Historie horolezectví na Pašince se začala psát zcela jistě již v pravěku, když se malebným údolím Polepky prohnali rozeřvaní germáni, hned za nimi osvícení kelti, aby tudy nakonec prošel sámotný praotec horolezec Čech s bratry. Z dostupných pramenů víme, že jeden z bratří, Lech se jmenoval, byl Pašinkou natolik uchvácen, že se zde chtěl okamžitě usadit. Jeho kmen byl však natolik početný, že se nakonec do semknutého údolí celý nevešel a po několika měsíčním bivakování na ostrožně nad skalou byl nucen sestoupit opět do údolí a hledat jiné vhodné místo k založení sídliště. Kmen se pohnul jen kousek opodál do údolí Výrovky poblíž Kouřimi, které mu Pašinku připomínalo, kde se usadil nadobro. I Čech musel se svým kmenem odtáhnout, aby nakonec pokořil 75 km vzdálenou proslulou jižní stěnu Řípu a usadil se tam. Na Pašinku se však Lech stále vracel, občas sem zavítal od Litoměřic i samotný Čech. Společně zde provozovali tehdy značně výstřední sport, který byl tehdy vlastně ještě zcela v plenkách, horolezectví. Vylezli zde legendární Jarní cestu a Východní spáru. Vrcholem jejich snažení byly na sklonku jejich lezecké kariéry cesty Šikmá spára a cesta Přes koně, které dokáží potrápit i dnešní borce.

Po znovuobjevení Pašinky v 60tých letech 20. století zde byly znovu prostoupeny původní směry a došlo k jejich přejištění. Novodobá historie lezení na Pašince se tedy píše již nějakých 50 let.

Přehled horolezeckých průvodců oblasti

KOLEKTIV (1968): Nepískovcové skalní oblasti v Čechách, vydání 1., 302 stran, vydavatel: OLYMPIA Praha.

NOVOTNÝ JAN, ŠKAROUPKA VLADIMÍR A KOL. (1986): Nepískovcové skály v Čechách horolezecký průvodce (1), vydání 1., 301 stran, vydavatel: OLYMPIA Praha.

KROUPA CTIRAD A KOLEKTIV (1988): HOROLEZECKÝ PRŮVODCE SKÁLA U PAŠINKY, vydání ., stran, vydavatel: OKS Kolín, povoleno: OK ONV Kolín č. 03204228 88, Vydaný k 15. výročí činnosti horolezeckého oddílu Lokomotiva Kolín.

STŘIHAVKA VLADIMÍR (2002): KOLÍNSKO I.díl, vydání 1., 44 stran, vydavatel: HO Potkali se u Kolína, Sešit A5 mapuje horolezecké terény a známé lezecké i bouldrové cesty Kolínského okresu. Stav ke konci roku 2002.

Horolezecké oddíly Kolínska

HOROLEZCI KOLÍN, ČHS č. 74, Jan Kejklíček, Kmochova 465, 280 02 Kolín 2, csi.kolin(ZAV)seznam. cz, 732 948 433.

Klub horských sportů Kolín, ČHS č. 184, Ladislav FIALA, Masarykova 823, 280 02 Kolín 2, khs.kolin(ZAV)seznam. cz, ladafiala(ZAV)seznam. cz, 724187154.

Klub svátečních lezců Červené Pečky, ČHS č.

Horolezecký oddíl Potkali se u Kolína, ČHS č. 408, Jiří Belza, Sadová 99, 281 21 Červené Pečky, info(ZAV)hopsuk. cz, www.hopsuk.cz, 775 595 961.

Lezci z nížin, ČHS č. 560, Martin Smrtka, Dělnická 786, 280 02 Kolín, lezniz(ZAV)seznam. cz, 603915411


píší Jitka Slavíková a Ondřej Běhal

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.